Mi a szó eredete?
A görög nyelvből származó „katekumen” szó „hallgatót” jelent, azaz, aki „hallja azt a tanítást”, ami kereszteléshez vezet (a keresztény hitbe való beavatás). Továbbá a „visszhang” szóhoz is kapcsolódik, mivel az életében visszhangzik az a tanítás, amit hallott, és befogadott. A „katekumenátus” az a folyamat, amelyben a tanítás elhangzása közben lényeges változás történik a hallgatóban, azaz eggyé válik azzal, amit hallott a tanításban.
A hallgató nem csak a „fülével” hallja a tanítást, hanem a szívével is. A katekumenátus a Jézushoz való megtérés útja, és egyúttal a Jézus Egyházába való belépés útja is.
Szóval a „katekumenátus” egy tanfolyamot, és a „katekumen” meg egy tanulót jelent?
Miből áll ez a „folyamat”?
A fázisok:
2. A katekumenátus fázisa: Ebben a fázisban (általában minimum egy év) a katekumen gyarapszik tudásban és erényekben. Komoly lépéseket tesz életében, kapcsolataiban, szokásaiban, hogy élete minden területe Jézus tanítása és élete szerint formálódjon. Rendszeresen bekapcsolódik a közösség életébe, imáiba, ünnepeibe. Kiemelt helyet kap életében a megbocsátás, a szeretet törvénye, a személyes imaélet kialakítása és a szolgálat. A vasárnapi evangélium életének középpontjába kerül. A keresztségre készül, amely szándékát a „kiválasztás” szertartásában ünnepli meg a hívő közösséggel együtt.
3. A megtisztulás és megvilágosodás fázisa: Ez általában a nagyböjti időszakra esik, amikor a hívő közösség ima és böjtölés mellett megvizsgálja saját életét, hogy tisztábban láthassa, miben tér el élete Jézus Krisztus útjától. A „kiválasztott” is hasonlóképpen cselekszik. Érti, hogy a keresztségben új élet kezdődik számára.
4. A „misztagógia” (elmélyülés) fázisa: Ennek a fázisnak sincs határozott időtartama. Fő célja, hogy segítséget adjon az újonnan beavatott hívő tagnak az Egyház közösségi és szentségi életébe történő beépüléséhez. Ha egy újszülöttre gondolunk, láthatjuk, hogy bármennyire is szép, és az egész család számára ajándék az új élet, még nem képes egyedül vállalni mindent, ami az életéhez kapcsolódik. Támogatásra és megerősítésre szorul. Hasonlóképpen az új hívő testvér is támogatásra szorul. Ennek sok formája van. Az a lényeg, hogy egyre teljesebben képes legyen vállalni a hívő közösséget.
Mi ennek a folyamatnak a szentírási alapja?
Nem ugyanaz, mint a „neo-katekumenátus”?
Kiknek szól a katekumenátus?
Kiket érint még?
Elsősorban, a keresőket vagy az érdeklődőket érinti. De azokat is érinti, akik kísérik, és segítenek nekik ebben a folyamattan: a plébános atyát, a katekétát, a befogadó csoport tagjait, akik kisebb létszámban képviselik a hívő közösséget, és végül, de nem utolsósorban, a hívő közösséget is érinti, hiszen közös imájukkal, jelenlétükkel és befogadásukkal megerősítik mindazt, amit a jó Isten művel az érdeklődő és minden érintett szívében.