Varga Sándor:
Miért tetszik nekem a templomunk?
- Mert mai, sok gondolkodó és imádkozó ember, művész munkája is megtestesül benne.
- Mert akiknek épült, azok szeretik, belakják, igénybe veszik, rendeltetésszerűen használják. Az egész segít abban, hogy itt lelkileg feltöltekezve hétköznap, otthon, munkahelyemen ezt a hangulatot árasszam.
- Mert a berendezése egyenként és összességében is mondanivalót hordoz.
A kereszt úgy van elkészítve, hogy abban benne van az egész krisztológia /Krisztusról szóló teológia/. Az így ábrázolt Krisztus olyan, mintha most „szállna” közénk, olyan, mint aki szenved a kereszten, olyan, mintha most szállna az égbe, s olyan, mint, akit az Atya megdicsőít. Az arca „egyetemes”, nem európai, nem zsidó, nem arab, nem néger, nem indián… Ugyanakkor a maga valóságában meghökkentő, hordozza a kereszt botrányát. Micsoda dolog az, hogy mi egy megalázott, magatehetetlennek látszó emberben keressük az üdvösségünket. Mikor először láttam életemben útszéli keresztet azt mondtam a szüleimnek: nézzétek, ott egy nyúzott ember!
Az oltár a templom munkaasztala. Emlékeztet az ószövetség véres áldozatainak oltárára, koporsóra, de szimbolikus bölcső, jászol is. Ugyanakkor az utolsó vacsora ünnepi asztalának is utóda. Itt történnek a legfontosabb dolgok. Itt találkozhatunk Jézussal, itt kerülhetünk vele szoros érzelmi kapcsolatba, itt leszünk barátai.
A tabernakulum az a szent hely, ahol az ostya színe alatt Jézus maga van jelen. Ott lakik Jézus. Az alkotó úgy képezte ki, hogy ez egy családi otthon kifejezése legyen, ahonnan melegség árad, ahonnan a kiszűrődő fény jelképezheti azt a világosságot, amit csendes imádságaink alatt érezhetünk, azt a biztatást, hogy: indulj, én világítok a lábad elé, hogy meg ne botoljon.
Az ambó a szószék utódja. Régen felmentek a papok, onnan oktatták, talán néha „kioktatták” a híveket. Ma köztünk vannak és Isten üzenetét próbálják közvetíteni. Szent ez a hely, a Lélek járja át. Akit ide szólít hivatása súgást (sugalmat) kap, hogy mit mondjon. A közösségre figyelve beindul egy áram, ami oda-vissza hat. Így lelkileg jól felkészülve, szellemileg töltekezve valóban másképp leszünk az áldozat részesei. Itt már elfogadjuk egymást, ott egyet akarunk.
Az orgona több szerepet tölt be. Alapértelmezése, hogy kísérje a közösség énekét, ami ha jól végezzük kettős imádkozás. Ezért törekszünk arra, hogy tudjunk „egy szívvel, egy lélekkel” együtt énekelni. Második feladata hogy zenei élményt nyújtva segítse, erősítse lelki élményeinket. Aki a zenét érti, annak eggyel több lehetősége van arra, hogy Isten üzenetét megértse, az irányítsa életét. Az orgona, a zene az evangelizálás eszköze is lehet, mert aki csak a zene nyelvét érti ma, holnap azon keresztül kaphat hívást a hitre.
A világítás. Minden templomépítő megtervezi a ház világítását. Ebből van természetes, ami az ablakokon keresztül jön. Templomunkban sem véletlen került a kör alakú, színes ablak, ahonnan nyáron este 6 óra körül a szentély gyönyörű megvilágítást kap. A két tetőszerkezet eltolt találkozása beüvegezve pedig olyan világítást ad, mintha maga az ég nézne be rajta. A villanylámpák, reflektorok is jól vannak beállítva, használva. Erősebb fény mellett sok embernek szemüveg sem kell.
A virágok. Ahogy a zene erősít lelkileg a hanggal, úgy a virág látvány a szemen keresztül szerzett élményt nyújt. A cserepes virág természetes környezetet varázsol, a vágott virág, a csokrok, a kompozíciók Isten szépségét közvetítik. Szimbólum is, mert többnyire az ide járó emberek hozták, ezzel akarják kifejezni hódolatukat. A vágott virág áldozat is, mert a végén elpusztulnak.
Mi tetszik még? A harmónia. Mert mindez ebben a templomban összhangban van. Nekem megfelel, mert mai, mert meleg, otthonos. Alkalmas arra, hogy aki idejön, feltöltődik, s ez a lendület egyik látogatástól a másikig betart.