2020. szeptember 3.
Arduino tanfolyam kezdőknek és haladóknak
Bevezetés az Arduino mikrovezérlő kártya programozásába. Az általános célú ki- és bemenetek kezelése függvényekkel és közvetlen eléréssel.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Hobbielektronika csoport foglalkozásaira a Debreceni Megtestesülés Plébánia közösségi termébe szeptembertől júniusig, csütörtök délutánonként 17 órára!
Ingyenes tanfolyamokat és ismeretterjesztő előadásokat kínálunk. Foglalkozásainkon írásvetítővel segített előadásokat tartunk, illetve egyszerű kapcsolásokat állítunk össze és próbálunk ki (hozott anyagból).
Jelentkezés, kapcsolattartás: levélben a hobbi @ cspista.hu címen. Az új jelentkezőktől az elérhetőségen (név, E-mail cím, telefonszám) kívül egy rövid bemutatkozást is kérek: életkor, érdeklődési terület, elektronikai és informatikai jártasság szintje, mit vár a Hobbielektronika körtől!
Cserny István
Ha a programjainkat szeretnénk kipróbálni a gyakorlatban is, akkor szükségünk lesz mikrovezérlőre, és hozzá csatlakoztatva különböző kiegészítőkre. Ezek Magyarországon is beszerezhetők (pl. TavIR Webshop, vagy a HEstore webáruház), olcsóbb, de hosszadalmasabb beszerzési út pedig az E-bay vagy az Aliexpress online piactér.
A fenti kezdőkészleten kívül a haladóknak elsősorban alábbi kiegészítő eszközökre lehet még szüksége
szeptember 3., 10., 17. és 24.
október 1., 15. és 22.
november 5., 12., 19. és 26.
december 3., 10. és 17.
január 7., 14., 21. és 28.
február 4., 11., 18., 25.
március 4., 11. és 18.
április 8., 15., 22. és 29.
május 6., 13., 20. és 27.
június 3. és 10.
Bevezetés az Arduino mikrovezérlő kártya programozásába. Az általános célú ki- és bemenetek kezelése függvényekkel és közvetlen eléréssel.
Az ARM Cortex-M3 mikrovezérlők közül az STM32F103C8 és STM32F446RE típusokkal ismerkedünk meg, az STM32CubeIDE fejlesztői környezetet használva.
Változó típusok áttekintése, feltételes elágazás, aritmetikai, relációs és logikai operátorok, multitasking egyszerűen.
Ebben az előadásban a GPIO és a külső megszakítások (EXTI) konfigurálásával és alkalmazásaival ismerkedünk meg az STM32 HAL programkönyvtár használatával.
Tömbváltozók, programciklusok szervezése, léptető regiszterek, számkijelző multiplex vezérlése.
Az analóg-digitális átalakító (ADC) felépítése és használata, számkijelző multiplex vezérlése.
Ebben az előadásban az aszinkron soros kommunikáció (UART) alapjaival és alkalmazásaival ismerkedünk meg az STM32 HAL programkönyvtár használatával.
Az STM32 mikrovezérlők analóg digitális átalakítóinak (ADC) egyszerű alkalmazásaival ismerkedünk meg az STM32 HAL programkönyvtár használatával.
Az analóg-digitális átalakító (ADC) kezelése programmegszakítással és Timer1 triggereléssel.
Az ATmega328 időzítő/számlálóinak felépítése, multiplex kijelzés ütemezése Timer2 megszakításaival.
Az STM32 mikrovezérlők analóg digitális átalakítóinak (ADC) többcsatornás és multimódú üzemmódjaival és a DMA használatával ismerkedünk meg.
A HC-SR04 ultrahangos szenzor használatával ismerkedünk meg, s kipróbájuk a NewPing programkönyvtárat is.
Az STM32F446RE mikrovezérlő digitális-analóg átalakítójának (DAC) üzemmódjaival és az egyszerű időzítők használatával ismerkedünk meg.
Az impulzusszélesség modulációval (PWM) ismerkedünk meg, s LED-et, LED szalagot illetve szervó motorokat vezérlünk.
Az STM32F446RE mikrovezérlő digitális-analóg átalakítója (DAC) csatornáinak szinkronizált, duál módú használatával ismerkedünk meg.
A törpefeszültségű DC motorok és a szervók vezérlésével ismerkedünk meg és akadálykikerülő robotot készítünk.
Az STM32F446RE mikrovezérlő I2C kommunikációs csatornájával ismerkedünk meg, a HAL programkönyvtár függvényeit használva.
A tárgyakról visszavert fényt mérő optikai távolságérzékelőkkel ismerkedünk meg és újabb akadálykikerülő robotot készítünk.
Folytatjuk az I2C eszközök használatát HAL függvényekkel: OLED kijelzőket vezérlünk és órát készítünk.
Falkövető robotot készítünk, s futólag megismerkedünk az SSD1306 vezérlőjű I2C OLED kijelzőkkel.
Az ESP8266 mikrovezérlő Arduino környezetben történő programozásával ismerkedünk meg. A programok kipróbálásához a NodeMCU kártyát javasoljuk.
Az STM32 mikrovezérlők USB portján keresztül virtuális soros portként (USB CDC class) kapcsolódunk a számítógéphez.
Az ESP8266 mikrovezérlőt Arduino környezetben programozva webkliens alkalmazásokat mutatunk be. A programok kipróbálásához a NodeMCU kártyát javasoljuk.
Ezúttal USB HID eszközként kapcsolódunk a számítógéphez, s egy számítógépes alkalmazás segítségével vezéreljük a NUCLEO-F446RE kártyát.
Az ESP8266 mikrovezérlőt Arduino környezetben programozva újabb webkliens alkalmazásokat mutatunk be. A programok kipróbálásához a NodeMCU kártyát javasoljuk.
Újabb USB HID eszközöket készítünk a NUCLEO-F446RE és az STM32F103C8 kártyák segítségével (pl. USB billentyűzet emulátor), s ezekkel kapcsolódunk a számítógéphez.
Az ESP8266 mikrovezérlőt Arduino környezetben programozva szerény képességű, de saját MQTT szervert alakítunk ki a helyi hálózatunk számára.
Az USB tömegtároló eszközosztállal ismerkedünk meg. Ezek csak adatblokkokat mozgatnak a számítógép és a tároló között, a fájlrendszert a host kezeli.
Az ESP8266 mikrovezérlővel webszervert alakítunk ki a helyi hálózatunk számára.
Megismerkedünk az SPIFSS fájrendszerrel és az ESP8266 webszerverünket fájlszerverré alakítjuk.