Az engesztelő mozgalom és az engesztelő kápolna

„Bármilyen rezsim lehet az országban,
a magyar népnek Szűz Mária a királynője...”

A Natália nővér által elindított engesztelő mozgalom hatására Budapesten 1942-ben megalakult a kápolna felépítéséért munkálkodó szervezet (Kisegítő Kápolna Egyesület, Svábhegyi helyi Bizottsága néven), a főváros pedig erre a célra az egyháznak adományozta az Anna-rét melletti nagy területet, amelyet Jézus jelölt ki a látomásokban. Még ebben az évben meg is bízták a tervek elkészítésével Hermány Géza építészt, minisztériumi tanácsost, a Fővárosi Közmunkák Tanácsának tagját. Serédi Jusztínián bíboros azonban csak 1944-ben hagyta jóvá a terveket, így addig várni kellett a kivitelezéssel.

Az építési engedélyt 1944. október 3-án állították ki. 1944. december 8-án – ekkor a szovjetek már Vác határában voltak – Molnár László, a Batthyány téri Szent Anna-templom plébánosa több ezres tömeg jelenlétében felszentelte a Világ Királynője Engesztelő Kápolna alapkövét a Szent Anna réten, miközben a szövetségesek már javában bombázták Budapestet. Látomásai alapján Natália nővér előre megmondta azt is, hogy az első bombatámadás a Városmajori Jézus Szíve plébániatemplomot fogja érni, ami valóban így történt.

A kápolna építését rohamtempóban kezdték el. A munkálatokról a Nemzeti Újság is beszámolt: „…megható látvány, amint naponta reggeltől a délutáni szürkületig apácák, menekült szabadkai és kiskunfélegyházi kedves nővérek, leventék, rendőrök, tűzoltók és más buzgó engesztelő hívek ásnak szabad óráikban, hogy mielőbb felépüljön a nemzetfogadalmi engesztelő kápolna a Világ Királynéja tiszteletére és a hősök emlékére.”

Az alapkőletételt követően jelentős mennyiségű faanyagot szállítottak az Anna-rétre, hogy abból készülhessen el a kápolna fatornácos hajója, azonban december 25-én a szovjetek megjelentek a Svábhegyen, és életveszélyessé vált bárkinek is odamennie. A faanyag eltűnt a háborúban, csakúgy, mint az a kilencven hektoliter tokaji bor, amibe az egyház fektette a kápolnára szánt összeget.

A háborút követően Grősz József kalocsai érsek utasítást adott a kegyhely építésének folytatására. Hermány Géza tervező ekkor ismerte meg Natália nővér látomásait, és megdöbbenve látta, hogy a néhány elemit végzett apáca mennyire részletesen leírta, hogy neki mit kell a tervezőasztalon papírra vetnie. Mindszenty József bíboros 1947. május 8-án jóváhagyta a terveket, amelyek már egy nagyobb, kőből készült, háromszáz főt befogadni képes kápolnáról szóltak. Ugyanebben az időben megalapította a Szűz Mária, a Világ Győzedelmes Királynője Engesztelő Leányai szerzetesrendet, amelynek vezetőjévé Natália nővért jelölte ki.

Azonban sajnálatos módon Mindszenty bebörtönzése, a Rákosi-rendszer és a szerzetesrendek feloszlatása miatt a kápolna felépítésének lehetősége hosszú évtizedekkel csúszott. Natália nővér megélte a rendszerváltozást, és ekkor felcsillant a remény, hogy a korábban már építési engedéllyel rendelkező kápolna megépülhet. Elkészültek az újabb, a kornak megfelelő engedélyeztetési tervek és 1992-ben be is nyújtották az illetékes hivatalokhoz, azonban a mai napig nem valósultak meg. 2012-ben azonban új lendületet kapott a kápolna és a hozzá kapcsolódó engesztelő mozgalom ügye.

A létrejött Világ Királynője Engesztelő Mozgalom és a hozzá kapcsolódó alapítvány immár negyedszer kísérli meg a történelem folyamán feléleszteni az engesztelő mozgalmat és felépíteni azt a kápolnát Budapesten, melyet Jézus kért a Natália nővérnek küldött látomásokon keresztül s melyet a Vatikán és Mindszenty József bíboros is támogatott. Az egész világra kiterjedő engesztelő mozgalomnak Magyarországról kell elindulnia.

Forrás: http://www.vilagkiralynoje.hu/tortenelmi_attekintes/